Pro někoho, kdo je v jednom kole, znamená volný čas pouze pár hodin, než jde večer spát a ráno vstává do práce. Pro někoho jiného je volný čas celý jeho den a neví, jak s ním naložit. Tak či tak, ať už volného času máte hodně nebo málo, ve většině případů byste ho mohli využít lépe.
Tento čas je například promarněný na Netflixu nebo YouTube, přičemž stihnete i scrollovat Instagramovým feedem. A to je špatně! Samozřejmě neříkáme, že občas vypnout a odpočívat není důležité, ale podstatné je v této větě slovíčko „občas“. Každému se ale stává, že se někdy ocitne v takové rádoby „černé díře“, kdy čas utíká, ani neví jak, a den uběhne jakoby nic, přičemž nic užitečného neudělal. Prostě takový promarněný den. Tento článek by měl sloužit jako takový návod a zároveň spouštěč, abyste si uvědomili, co je na vašich účtech na těchto platformách špatně a jak je případně přenastavit, aby se vám zobrazoval relevantnější a užitečnější obsah.
Přeprogramujte svůj YouTube
Snad největší online video platforma, která v současné době existuje. Od doby, co si lidé všimli, že se na YouTube dá docela dobře vydělat, začal kde kdo přidávat na YouTube videa na všemožná témata. Stačí kliknout na jedno špatné video a už se vezete, YouTube začne doporučovat další a další videa s podobným obsahem a pak už je těžké sledovat něco jiného, jelikož YouTube algoritmus bude ovlivněný a bude zobrazovat stále ta videa, která postavená na stejném principu. V podstatě uvíznete v takové bublině obsahu, ve které vlastně ani být nechcete, ale je těžké z ní vystoupit ven.
Ale všechno jde, když se chce! YouTube algoritmus můžete jednoduše oklamat a zbavit se videí, která vám berou váš čas. Stačí do YouTube vyhledávače zadat pár klíčových slov na témata, která vám přijdou užitečná, aby se YouTube algoritmus probral a upravil vám doporučovaná videa.
A ta nová témata můžou být vzdělávací videa nebo videa s přidanou hodnotou. Můžou to být například různé rozhovory se slavnými osobnostmi nebo s experty v jejich oborech. Na YouTube najdete i různé webináře na různá zajímavá témata od marketingu po obchod, tutoriály, díky kterým se můžete naučit prakticky cokoliv a zdarma – YouTube je v podstatě studnice vědomostí a neomezeného know-how, které můžete využívat ke své vlastní činnosti. Nikdo po vás nic nebude chtít a to se vyplatí! A v neposlední řadě jsou tu Ted Talks, což jsou výstupy lidí, kteří hovoří na téma vzdělání, obchod, věda, technika, kreativita a tak dále. Takže volba je na vás!
Dokumentární sériály na Netflixu
Kdo by v této době nesledoval Netflix, jako by nebyl. Rozhodně je plný filmů a seriálů, které stojí za to zkouknout, ale co po jejich zhlédnutí? Koukat na ně znovu? To by bylo mrhání časem. Proto doporučujeme zabrouzdat i jinde, než na hlavní straně Netflixu a zkusit různá řazení, jako například podle celkového hodnocení a nebo třeba TOP 10, abyste měli na výběr spíše ty kvalitnější tituly z archivu Netflixu. Rozhodně vás ale nesmí minout různé dokumenty a dokumentární cykly, které na Netflixu jsou. Témat je spousta, takže by si měl každý přijít na své.
Ale kdybyste si náhodou nemohli vybrat, tak tu máte pár tipů!
- The Social Dilemma – zajímavý dokument o sociálních sítích a o tom, jak fungují a jak na nás působí. Možná změníte názor na sociální sítě a nějak je omezíte.
- David Attenborough: A Life on Our Planet – dokument, který je o tom, jaký má existence lidstva a jeho fungování v posledních letech dopad na přírodu.
- Down to Earth with Zac Efron – toto je pořad o cestování, kde herec Zac Efron s expertem na wellness Darinem Olienem putují po světě a zjišťují, jak žít zdravě a udržitelně.
Lepší Instagram
Další v pořadí je Instagram. Stále více oblíbená sociální síť, která si získala už mnoho z nás, protože je navržená tak, abychom na ní strávili i několik hodin denně. Jde o to, že Instagram už dávno není jenom o lajkování příspěvků vašich přátel. Proto doporučujeme projet profily, které sledujete a pokud vám přijde, že ve vašem seznamu nemají co dělat, tak dejte jednoduše unfollow a věřte, že po promazání seznamu budete mít z vašeho feedu lepší pocit.
A pokud si promažete sledující a stále se vám nezobrazují přínosné příspěvky, začněte sledovat různé vzdělávací kanály nebo účty, které vám přinesou něco nového. Na odborně zaměřených účtech se můžete dozvědět různé tipy a triky, které vás třeba posunou ve vašem zaměstnání nebo ve škole. Skvělý způsob, jak si vyhledat příspěvky o tom, co vás zajímá, jsou hashtagy. Takže až budete mít volnou chvíli, zkuste se řídit těmito radami.
Podcasty
A na závěr nejoblíbenější služba pro streamování hudby. V podstatě s sebou neustále nosíte desítky milionů skladeb ve vaši kapse. Díky tomu, že Spotify můžete mít v telefonu a dokonce i v hodinkách, není divu, že je to každodenní společník mnoha z nás na každodenních cestách, procházkách i cvičeních.
Pokud například zrovna budete cvičit, co takhle zabít dvě mouchy jednou ranou? Spotify je stejně jako YouTube studnicí know-how, ale v audio podobě. Mluvím o podcastech, které jsou v poslední době čím dál tím více rozšířené a my v CreatiComu na ně nedáme dopustit. Mými osobními favority jsou například podcasty „Proti Proudu“ a „Na vlně podnikání“. Pokud se chcete dozvědět i o dalších zajímavých podcastech, navštivte náš instagramový profil, kde jsou příspěvky právě i na téma „Oblíbené podcasty“.
Jste připraveni využít všechny platformy naplno?