Influencer marketing seriál: Kontrola a oslovení influencera (2. díl)

V tomto díle influencer marketing seriálu se podíváme na to, jak rozpoznat influencery s uměle navýšeným počtem liků a komentářů nebo koupenými sledujícími. Také se dozvíte, jak správně přistupovat k oslovení influencera ke spolupráci. Jak jsme si naznačili už v minulém díle, počet sledujících není ukazatelem, podle kterého byste se při výběru influencera měli řídit. Dobré je důvěřovat, ale ještě lepší je prověřovat.

Jak u influencera poznat fake followers a nakoupené interakce?

Na úvod je potřeba říct, že není jediný účet, který by byl úplně čistý od fake profilů a botů. Určitě i váš profil sleduje sem tam nějaký ten Ahmed (boti a falešné účty můžou mít různé podoby, ale arabská jména jsou velmi běžná). Na profilu influencera klepněte na počet jeho sledujících. Když budete pomalu projíždět seznam followers, klikejte náhodně na různé profily. Zaměřte se na jména a profilové fotky a pokud začnete podezřele často narážet na falešné profily, radši spolupráci nenavazujte.

Hlavní znaky falešných (fake) profilů jsou následující:

  • Uživatelské jméno obsahuje náhodné kombinace písmen a číslic.
  • Uživatel nemá profilovou fotku.
  • Uživatel nepřidává žádné příspěvky, nebo když už přidává, tak nemají popisky nebo popisky nedávají smysl.
  • Uživatel sleduje tisíce profilů a sám má velmi málo sledujících.

 

Tady vidíte typický příklad falešného profilu: Fotky bez popisků, na profilu neprobíhá žádná konverzace, jeho sledující jsou další falešné profily a sexboti. Sleduje tisíce profilů (většinou ověřené profily s velkým počtem sledujících).

fake1 e1619684983232  fake2 e1619685040686

Dále se podívejte, jestli existuje na profilu influencera velký nepoměr mezi počtem sledujících a liků. Většinou se počet liků pohybuje mezi 3 – 10 % sledujících. Občas to může být i více, např. pokud si příspěvek vede velmi dobře nebo pokud influencer využívá placené propagace. Pokud je ale na profilu vidět dlouhodobý nepoměr, dejte si pozor. 

Dalším dobrým indikátorem kvality publika jsou komentáře pod fotkami. Podle komentářů pod příspěvky influencerů zjistíte, kdo se zapojuje do konverzace s nimi, a tedy na koho mají opravdu vliv. Jestli jejich fotky komentují boti, spíše než reální lidé, nebude jeho vliv kvalitní.

Komentáře od botů můžou vypadat následovně:

  • „Great work, keep it up! 👏🏻👏🏻“
  • „Beautiful 🥰🥰🥰“
  • „You look so good in that green dress!“

A nebo můžou být úplně o něčem jiném, co ani nesouvisí s fotkou. Také pokud má influencer pod každou fotkou komentáře od spousty různých uživatelů, které obsahují pouze emoji, může se jednat o nakoupené interakce. 

Další červenou vlajkou jsou generické komentáře pod každou fotkou, vždy od těch samých profilů. Může se jednat o tzv. engagement skupiny, které se tvoří v rámci instagramu například v komunitách beauty blogerek a mama blogerek. Vytvoří se skupinový chat, kde účastník musí splnit různé podmínky (typu follow for follow). Pak se profil stává součástí skupiny, která si např. pod vlastním hashtagem “podporuje” příspěvky – engagement je v podstatě zadarmo a je od reálných lidí, kteří se ale nezajímají o obsah a lajkují a komentují jen z povinnosti. Jak přesně tzv. podpůrné skupiny fungují, se dočtete tady.

Umělé komentáře můžou vypadat následovně:

Fake profily u influencerakoupené reakce u influencera

Pro další kontrolu mohu rozhodně doporučit rychlou analýzu publika od Hypeauditoru a Influencer marketing hub a nebo nástroj Socialblade. Socialblade je dostupným nástrojem, který vám ukáže důležitá data hlavně o počtu sledujících a průměrné angažovanosti. Hypeauditor je pak program, který pracuje s umělou inteligencí a je dost finančně náročný. 

Ověřte si zájmy a lokalitu influencera.

Ještě než influencera oslovíte, měli byste se snažit ho trochu poznat. Nejlepší by bylo každého pár týdnů sledovat a koukat na jeho tvorbu, ale na to samozřejmě není vždycky čas. Pokud chcete být efektivní, stačí udělat rychlou kontrolu obsahu na profilu – je dobré zajít mimo první stránku profilu a přečíst si jeho názory na různá témata, vnímat způsob jeho vyjadřování a prohlédnout si například i další spolupráce, které má za sebou, nebo jestli náhodou už nespolupracoval s vaší konkurencí. Tak se o influencerovi dozvíte něco víc a zjistíte, jestli byl váš první dojem z něj správný.

Taky doporučuji dát si pozor na lokalitu sledujících, zvlášť u influencerů s publikem menším, než je 100 000. Podle tagů lokality se dá zjistit, odkud je sám influencer (nebo jaká místa často navštěvuje), to ale neznamená, že jeho publikum bude z jeho okolí. Pokud máte lokální podnik, vyžádejte si před navázáním spolupráce složení sledujících, abyste zjistili, jestli má spolupráce smysl. Influenceři využívají analytiky, které vám řeknou, jestli je sledují lidé z toho správného města.

Zkontrolovali jsme si tedy publika a zájmy a víme, že chceme influencera oslovit. Jak na to?

Při oslovení influencera ke spolupráci se odlište.

„Dobrý den, líbí se nám váš profil na instagramu/váš youtube kanál…“ není ten nejlepší způsob, i když je pořád velmi častý. Personalizujte zprávu nebo e-mail a řekněte , co přesně se vám na jeho tvorbě líbí a proč byste si přáli, aby vaši značku zastupoval. Zabere to více času, ale pokud influencer dostává velkou spoustu nabídek, je to dobrý způsob, jak vyniknout.

Také záleží, kde influencery oslovujete. Buď na marketplace jako třeba Lafluence, skrz e-mail nebo na Instagramu – každé má své výhody. Zatímco na Instagramu je domlouvání spolupráce o něco těžší (protože větší influenceři denně dostávají desítky až stovky zpráv), při dlouhodobé spolupráci můžete na instagramu domlouvat detaily spolupráce rychle, díky instagramovému rozhraní ve formě chatu.

E-mail je oficiální způsob, jak kontaktovat influencera. Ten (nebo jeho manažer) bude očekávat, že už máte představu o své influencer marketing kampani – detaily spolupráce, rozpočet a požadované výstupy. Vytvořte si tzv. brief, což je krátký dokument, který obsahuje všechny informace, které jsou potřeba k rozhodnutí. Také můžete očekávat odpovědi v řádu dnů či týdnů, je to dost individuální. 

Teď už víte, jak přistupovat ke kontrole a kontaktování influencera. Příště se podíváme na domlouvání podmínek, sledování průběhu a vyhodnocení spoluprací. Podíváme se na to, co všechno byste si měli ohlídat, jak je to s označováním a jak správně vyhodnotit kampaň.

Pokud vás zajímá, jak s influencery pracujeme v CreatiComu, podívejte se na case study pražské L’Osterie, které jsme pomohli díky influencerům zvýšit obrat o 20 %.

Share on facebook
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email
Share on print
cs_CZCzech